Като потребители на ипотечен кредит, следва да бъдем максимално добре информирани за критериите, на които да обърнем внимание и които дългосрочно ще бъдат най-изгодни за нас.
Числото, което най-често гледаме е това на годишния процент на разходите (ГПР), но не бива то да е единствения ни пътеводител при избора на банка кредитор.
Споделяме с Вас водещи 26 точки, които оказват влияние в крайната цена на Вашия кредит и които могат да Ви помогнат за постигането на най-добрата сделка:
- Цената на кредита – лихва и годишен процент на разходите.
- Фиксирана или плаваща лихва – каква е разликата между фиксирания и променливия лихвен процент по кредита.
- Базата, на която се формира лихвеният процент по кредита – ако е променлив, важно е да обърнете внимание дали е на база вътрешнобанков показател или пазарен индикатор.
- При какво покачване на базата би се покачил и лихвения процент по кредита. Има ли заложен буфер, който дава възможност при нарастване на базата лихвата по кредита да остане същата, както и при какво понижение ще има спад в лихвата по кредита.
- Има ли заложен минимален лихвен процент. В този случай при спадане на пазарните лихви, лихвеният процент по кредита ще се запази. При липсата на минимален лихвен процент понижението в базовите индикатори ще доведе до понижаване и на лихвата по кредита.
- Валути, в които се предлага кредитът. Има ли и какви са разликите в лихвените проценти на различните валути и какви разходи би имал кредитополучателя за превалутиране (заслужава ли си разликата).
- Процент на банковото финансиране спрямо пазарната оценка на имота. Дали се финансира до 80%, 90% или 100% от пазарната оценка на имота.
- Съответно какъв трябва да е процентът на самоучастие за покупката на имота. Средствата трябва ли да бъдат налични или може да се осигури допълнителен потребителски кредит, с който да се набавят;
- Какви са различните проценти на финансиране от банките в зависимост от вида на строителството на имота, както и района, в който се намира.
- Пазарна оценка на закупувания имот. Има ли вероятност да бъде занижена и да не можете да получите желания кредит за закупуването на избрания имот.
- Има ли възможност за получаване на допълнителен кредит за довършителни и ремонтни дейности при условията на ипотечния кредит или може само потребителски и за какъв срок.
- Какъв е максималният срок на кредита и какви са изискванията за максимална възраст на кредитополучателя в края на погасяването.
- Какви са изискванията за доходите. Какъв вид доходи се приемат – официалните доходи от трудов договор или доходи, доказани със служебна бележка. Приемат ли се други доходи, доходи от фирмена дейност (само дивиденти ли се приемат или се смятат на база печалбата на фирмата).
- Как се доказват доходите – какъв е минималният период, през който кредитополучателят и солидарният длъжник трябва да са били на постоянен трудов договор при текущия работодател.
- Каква е възможно най-голямата вноска по кредита спрямо дохода на кредитополучателя или семейството. От това също зависи и максималният размер на кредита.
- Как се примат доходите на цялото семейство. Взима ли се част от доходите за всеки член от семейството и едва след това да се калкулира погасителна вноска спрямо дохода.
- Финансира ли се кредит за покупка на имоти в процес на строеж. Приема ли се за обезпечение имота, който се купува или трябва да се учреди ипотека на друго обезпечение, за да се одобри кредитът.
- Кои банки дават потребителски кредит с ипотека на собствен недвижим имот и при какви условия.
- Банката предлага ли да поеме ежегодната застраховка на имота за нейна сметка.
- Банката изисква ли задължително кредитополучателите да имат застраховка „Живот“ за кредита за целия му период. Застраховката „Живот“ включва ли риск „Безработица“.
- Задължително ли е да има превод на работна заплата по сметка в банката или може да е при условията на оборот по сметка.
- Какви задължителни продукти трябва да ползва кредитополучателя за срока на кредита.
- Какви са цените на месечните такси и пакетите. Колко оскъпяват кредита и какви услуги включват.
- какъв вид ипотека се вписва – договорна или законова и какви ще бъдат разходите за кредитополучателя.
- Банката предлага ли предварително одобрение на определена сума за кредит.
- Каква е стойността за прехвърляне на имота и какви ще бъдат нотариалните и държавните такси. Допуска ли се част от сумата да бъде за покупка, а останалата сума от кредита да бъде за ремонти и довършителни работи.
Това са част от въпросите, които водят до решение на задачата „Кой е най-изгодният за нас кредит?”. Нашите колеги с радост ще Ви консултират в най-важния за Вас момент и ще бъдат до Вас по време на целия процес, за да сте спокойни, че взимате най-информираното и добро за Вас решение.